POLOŽTE SI TŘI OTÁZKY NEŽ ZAČNETE POMÁHAT.

Blízko nás se válčí a mnozí z nás se cítíme zasaženi. Snažíte se v tom zorientovat? Nalézt správný postoj? Přemýšlíte, jak můžete pomoci? Posílám vám pár inspirací. Možná s vámi budou rezonovat, a možná ne. To je v pořádku, je to jen můj pohled.

Každý má v této situaci své jedinečné místo

Přiznám se, že nejsem politicky aktivní, a dlouhodobě mezinárodní politiku nesleduji. Nebudu se tedy vyjadřovat k tomu, v čem nejsem silná. Nevybírám si žádnou stranu. Jsem proti válce jako takové. Jsem pro lidskost a soucit s každým, kdo je válkou hrubě zasažen, ať je jakékoli národnosti.

Ve vzduchu je téma JAK POMOCI. Klaním se před těmi, kteří okamžitě vstali a aktivně pomáhají na hranicích, nádražích, poskytují věci, nabízejí domov. Zachraňují životy. A důstojnost lidí. To je skvělé a naplňuje mě to nadějí. A vírou v lidskost.
Možná si říkáte, že jsou lepší než vy, že vy to neumíte, nebo teď nemůžete, možná se bojíte o sebe či své rodiny, nejste si jistí co nabídnout a jak …. tak vězte, že TO JE V POŘÁDKU.

🌺 KAŽDÝ MÁ V TÉTO SITUACI SVÉ JEDINEČNÉ MÍSTO

Není možné, aby všichni jeli teď na hranice. Kdyby se nás tam přesunulo milion, způsobíme kolaps dopravní a ekonomický. NEMÁME VŠICHNI STEJNOU ROLI. Možná se potřebujete starat o to, co se děje tady. Možná váš čas teprve přijde. Je v pořádku se starat v první řadě o sebe, své děti a své blízké. Neutíkat bezmyšlenkovitě pomoci, nejsme-li sami v síle. A stejně tak je v pořádku vyrazit, když máme čas, zdroje a když to celé emočně uneseme.

🌺 VŠECHNO MÁ SVŮJ SPRÁVNÝ ČAS.

Naše bezmoc plodí nutkání, a to je opakem klidu. Někdy pak naše překotnost situaci spíše komplikuje. Nosíme věci tam, kde už jich je moc. Děláme to, co již dělá deset dalších. Jsme zaslepení. Potřebujeme se hlavně uklidnit a nevytvářet chaos. Někdy je největším přínosem se zastavit, uspořádat si vlastní život a vytvořit v sobě volný a klidný prostor. A pak přijou nápady, které budou mít skutečný přínos a vliv. Pomoc bude potřeba ještě dlouho.

🌺 PRO MĚ MALIČKOST, PRO TEBE VELKÁ VĚC.

I malá pomoc se počítá. Máte-li chuť přispět, co třeba uvařit někomu vyčerpanému kafe? Nemusíte, a ani nemůžete zachraňovat svět. Ale můžete projevit svou lidskost nebo zachránit něčí důstojnost.

POLOŽTE SI TŘI OTÁZKY

🍀 MÁM Z ČEHO DÁVAT?

Mám čas, peníze, majetek, ochotnou nápomocnou ruku? Mám kapacitu se oddat pomoci?
Nabízejme jen z toho, co máme.

🍀 V ČEM JSEM DOBRÝ? CO MI JDE SNADNO?

Umím psát weby? Jsem dobrý organizátor? Rád manuálně pracuji? Umím vařit, péct, uklízet? Mám volnou chatku? Nábytek? Nabízejme to, co můžeme, a co nám jde nejlépe.

🍀 JAK TO MOHU NABÍDNOUT EFEKTIVNĚ?

Jaký je nejlepší způsob, jak nabídnout to, co mám? Nebudu svou aktivitou někoho přehlcovat? Je to, co nabízím, opravdu to, co je teď potřeba? Možná že jsou i jiné způsoby.

Dostat pomoc do válkou zasažených zón je organizačně velmi náročné. A tak zvažme i to, že pošleme peníze prověřeným organizacím, které to umí. Možná se u toho nevyfotíme na Facebook a nebudeme lajkováni jako hrdinové dne. Ale neznamená to, že jsme nepomohli. Neorientujme se hlavně podle toho, co udělá dobře nám. Naslouchejme, co opravdu vyžaduje situace.

„Vhodné je v první řadě pečovat o svůj vnitřní prostor. Obrátit se do sebe, nalézt svou sílu a klid. A odtud teprve konat. To, co se děje uvnitř, manifestujeme navenek. Nechť je to klid a mír, sounáležitost a láska“.

Máte-li chuť, podělte se o své zkušenosti v komentářích. 

S láskou Šárka

Ps. Cílem komentářů je sdílení zkušeností a vzájemné obohacení. Nerespektující, útočné a nenávistné příspěvky sem prosím nedávejte, jdou proti hodnotám tohoto prostoru. Děkuju!

VYJASNĚTE SI OTÁZKU, KTERÁ VÁS TRÁPÍ

STÁHNĚTE SI 20-MINUTOVOU MEDITACI, KTERÁ VÁM POMŮŽE NALÉZT ODPOVĚĎ NA JAKOUKOLI PALČIVOU OTÁZKU.